Bugun...


Turan Yazan

facebook-paylas
ARAÇLAR'DA KAMERA SİSTEMLERİ ŞARTI OLMALIDIR
Tarih: 30-06-2015 12:01:00 Güncelleme: 30-06-2015 12:31:00


RESMİ KURUM VE DİĞER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA,KAMERA SİSTEMLERİ ŞART OLMALIDIR..
 

      Araç Kamera sistemlerinin, bir çok suçluyu yakalama ve suçu önleme, çalışanların veya halkın karşılaştığı her türlü zorluğu anlama ve eksiklik alanlarında faydası aşikardır, SON yıllarda toplu taşıma araçlarında uygulama istenmiş, zorunlu kılınmamış ve kafa karışıklığı yaşanmıştır.

 

      Resmi ve özel halk otobüsleri, Minibüs,ticari taksiler için şart koşulmalıdır.Hem şoför esnafının hem de yolcuların can, mal ve her türlü tehlikeye ve olaya karşı güvenli yolculuk yapmalarına,ve kendilerini güvende hissetmelerine vesile olur..
 

     Bunun yanında, resmi kurum araçlarının hepsinde GPS takip sistemine geçilmelidir, resmi veya sivil hizmet araçları olsun. Ne zaman neyle karşılaşılacağı belli olmayacağı gibi, Hem çalışanların can güvenliği ile her olaya ve hizmetin getirdiği kurumsal olguya, eksik ve aksaklıklar dahil,öngörü sahibi olunmasını sağlar inancındayım.
 

     ÖRENEK, 10 Aralık 2013 tarihinde, SAMSUN İl Emniyet Müdürlüğü tarafından halk ve polisin haklarını korumak amacıyla 56 asayiş ve trafik aracına dışarıyı ve polis otosunun içini sesli görüntüleyip kayıt yapan 'Araç Kamera Sistemi' uygulamasına geçildi. Trafik Denetleme Şube Müdürü Muhittin Ayhan bu uygulamanın polise yönelik herhangi bir şikayette araç içi ve dışı görüntülerin incelenerek daha tarafsız ve adil karar verilmesini sağladığını söyledi.

 

      "Trafik ve asayiş uygulaması sırasında hem polis otosunun içinde hem de polis otosunun dışında meydana gelebilecek olaylarda vatandaşın polise yönelik şikayetlerin de yedeklenen görüntüler takibe alınıp kimin haklı kimin haksız olduğunun tespiti yapılıyor. Bu kamera sistemi vatandaşı koruduğu gibi görevli polis memurlarına da her türlü suçlamalara karşı koruma özelliği taşıyor. Zaten bu sistemin kuruluş amacı da budur. Kameralı sistem araç içindeki personelin oto kontrolünü de sağlıyor. 8 aylık dönem içinde bazı vatandaşların polisin kendilerine haksız davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle şikayetleri oldu. Şikayet üzerine görüntü kayıtları incelenmiş ve polisin herhangi bir kusuru olmadığı anlaşılmıştır" diye konuştu.

 

     Bu tür güzel örneklerin, veya olası kötü örneklerin giderilmesi bakımından gerekliliği şart olmalıdır. Her devlet kurumlarımızın, hizmet politikaları ile güvenlik politikalarında öncü olması ve ulaşımda özel veya tüzel sektörlere öncülük yapması gereklidir.

 

     Öncelikli olarak POLİS, İTFAİYE, AMBULANS, BELEDİYE HİZMET ARAÇLARI, BELEDİYE OTOBÜSLERİ, HALK OTOBÜSLERİ, MÜNİBÜSLER, TİCARİ TAKSİLERDE, TRANVAY, METROBÜS, DENİZ TAŞITLARINDA  VS. Gibi kurumsal veya özel araçların hepsinde, kamera ve GPS zorunluluğu olmalı, her anlamda önemi vurgulanmalıdır.
 

     Konutlarınızı koruyorsunuz, işyerlerinizi koruyorsunuz peki araçlarınızı, çalışanlarınızı ve seyahat eden yolcuları. En büyük güvenlik, insana ve insanlara karşı yapılan güvenliktir ve koruma  projeleridir. Daha iyi ve güvenli bir gelecek için, Araçlarda kamere şartı olmalıdır. Aksaklık ve eksiklerin giderilmesi dileğiyle.
 

Saygılarımla.
Turan Yazan
 Bu yazı 5970 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI