Bugun...


Turan Yazan

facebook-paylas
BİLİŞİM SUÇU NEDİR?
Tarih: 12-11-2014 23:18:00 Güncelleme: 10-03-2015 17:59:00


Bilgisayar, internet, kredi kartı, elektronik bir cihaz veya cep telefonu ile bu suçlar işlenebilmektedir. İngilizcede IT (Information Technologies) Crime (Bilişim Teknolojileri Suçları) olarak tanımlanmaktadır. Yukarıda belirtilen ortamlarda yani Bilişim Teknolojileri kullanılarak işlenen tüm suçlar "Bilişim Suçlarını" oluşturmaktadır.
E-MAİL ADRESİME TEHDİT VE TACİZ İÇERİKLİ MESAJ GÖNDERİLDİ NEREYE MÜRACAAT ETMELİYİM? 
Tehdit ve taciz takibi şikayete bağlı suçlardan olduğu için savcılığa müracaat edin. Gerekli tahkikat savcılık tarafından yaptırılacaktır.
  KREDİ KARTI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?  
-Öncelikle sahip olduğunuz kredi kartını alır almaz şifresini değiştiriniz.
-Değiştirdiğiniz şifre aritmetik olarak artan veya aynı sayılardan oluşan rakamlar yerine kendinizin kolayca tahmin edeceği bir numara olmalıdır.
-Kart şifrenizi cüzdanınızda veya kart üzerinde herhangi bir yere kesinlikle yazmayınız.
-Kart şifrenizi, üzerindeki kart numarasını kesinlikle kimseye söylemeyiniz ve göstermeyiniz. 
-Alış veriş yaparken kredi kartınızın Pos cihazından farklı bir cihaza okutturulup okutturulmadığına dikkat ediniz, şüphelendiğiniz durumlarda hemen en yakın polis birimine haber veriniz.
-Bankadan yaptığınız alışverişleri gösteren hesap cetvelini dikkatlice kontrol ediniz. Yapmadığınız alış verişlerde bankaya müracaat ederek olayı bildiriniz ve bu paranın hesabınızdan düşülmesine müsaade etmeyiniz.
-İnternet üzerinden sıkça alış veriş yapıyorsanız bankadan gönderilen hesap cetvelini dikkatlice kontrol ediniz, sizin kredi kartı bilgilerinizi verdiğiniz sayfa yöneticileri tarafından bu bilgileriniz başka alış verişlerde kullanılabilir.
-İnternet ortamında alış veriş yaparken bu sitelerin güvenilir olduğundan emin olunuz. İnternet üzerinden abone yapan ve hizmet veren sayfalardan çok yüksek bir güvenlik sistemi olmadan kesinlikle alış veriş yapmayınız.
-Bankacılık ve bu tür finans işlemlerini internet üzerinden yaparken bankanın gerekli güvenlik yazılımlarını kullanıp kullanmadığına dikkat ediniz, güvenlik yazılımı kullanmayan sitelerden alış veriş yapmayınız ve bankacılık işlemlerini kullanmayınız.
-İnternet ve telefon bankacılığı sistemlerini kullanırken telefon konuşmanızın dinlenebileceği ortamları kesinlikle kullanmayınız. Şüphelendiğiniz bir durum karşısında hemen banka yetkilileri ve polisle irtibat kurarak gerekli kontrolleri yaptırınız.
VİRÜS NEDİR? 
Kendi kodlarını başka programlara veya program niteliği olan dosyalara bulaştırarak kendilerini kopyalayabilen, bulaştıkları bilgisayarda genelde hızlı bir şekilde yayılan, belli bir amaca yönelik olarak yazılmış (zarar vermek veya eğlence) bilgisayar programlarıdır.
Virüs; programa kendini iliştirerek hatta onunla yer değiştirerek özgün programla birleşir ve bazen bu kopyalama virüs programının değiştirilmiş bir sürümü şeklinde olur. Bilgisayarlara ve bilgilere zarar veren programların hepsi virüs değildir. Bunlar programın karakteristik özelliğine göre farklılıklara ayrılırlar. Virüslerin ortak yanı ise; bilgisayar bilgilerine zarar vermesi ve etkilemeleridir. 
 
KİŞİSEL OLARAK VÜRÜSLERDEN VE BİLİŞİM SUÇLARINDAN NASIL KORUNABİLİRİM?
 Bilgisayarınıza lisanslı bir virüs koruma programını mutlaka yükleyiniz. Bu programın virüs güncellemesini gün aşırı yapınız ve makul aralıklarla bilgisayarınızdaki tüm dosyaları virüs kontrolünden geçiriniz.
 Tanımadığınız diskleri ve CD'leri bilgisayarınıza yüklemeyiniz.
 Güvenliğinden emin olunmayan internet sitelerinden dosya çekmeyiniz.
 Çok kritik dosyalarınızı disklere yedekleyiniz ve disklerinizi yazma korumalı hale getiriniz.
 Kullanmış olduğunuz işletim sistemlerinin açıklarını takip ederek bunların en kısa sürede kapatılmasını sağlayınız.
 Bilgisayarınızda kullandığınız şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız, herhangi bir yere yazmayınız ve tahmin edilmesi kolay şifreler seçmeyiniz. 
KURUMSAL OLARAK VİRÜSLERDEN VE BİLİŞİM SUÇLARINDAN NASIL KORUNABİLİRİM?
 Kurumların bilgisayar sistemlerinde bulundurdukları bilgiler sınıflandırılmalı ve sınıflandırılan bilgiler neticesinde Kurumsal Güvenlik Politikaları belirlenmeli,
 Oluşturulan güvenlik politikaları çerçevesinde internet ile ilişkili olan veya olması muhtemel bilgiler tespit edilmeli,
 Tespit edilen bilgiler, güvenlik ihtiyaçlarına uygun olacak nitelikte donanımsal ve yazılımsal güvenlik sistemleri (güvenlik duvarı, anti virus sistemleri, içerik denetim sistemleri vb.) ile koruma altına alınmalı,
 Kurum Sistem Yöneticileri tarafından yönettikleri sistemlerin özellikleri göz önüne alınarak sistemin açıkları tespit edilmeli ve gerekli yamalar kullanılarak açıkları kapatılmalı, anti virüs sistemleri güncel tutulmalı,
 Sistem kayıt dosyaları denetlenmeli, yapılabilmesi muhtemel saldırı çeşitleri araştırılmalı ve önleyici tedbirler geliştirilmeli,
 Kurumlar Bilişim Sistemlerini kuracak, kullanacak, denetleyecek personele yatırım yapmalı ve personel politikaları tekrar gözden geçirilmelidir.

  
ÇOCUKLARIMIN İNTERNETTE ZARARLI SİTELERE GİRMEMELERİ İÇİN NELER YAPABİLİRİM? 
        İnternet explorer'inizin tools menüsünden INTERNET OPTIONS seçeneğini seçiniz. Karşınıza çıkan ekrandan CONTENT menüsünü seçiniz. Karşınıza gelen ekranda CONTENT ADVISOR menüsünden ENABLE iconuna tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan çocuklarınızın girmesini istemediğiniz sitelerin adreslerini yazarak o sitelere girişi engelleyebilirsiniz.

Çocuklarınıza ve çevrenize Öğretin
Çocuklarınıza ne kadar güvenli olduğunu düşünseler de internette kendileriyle ilgili kişisel bilgiler vermemeleri gerektiğini tekrar tekrar hatırlatın. Hiçbir zaman gerçek adlarını, okullarının adını, adreslerini veya yaşadıkları şehri belirtmemelerini söyleyin. Internette telefon numaralarını kesinlikle vermemeleri gerektiğini ve bir yabancı herhangi bir yöntem aracılığıyla onlarla irtibata geçerse sizi hemen haberdar etmelerini söyleyin. Çocuklar siber tacize uğradığında, bunu size anlatmaları için onları teşvik edin. Ebeveyn olarak siber taciz durumunu öğretmene veya okul müdürüne ve durum ciddiyse polise bildirmelisiniz.
Rapor Edin
Siber tacize uğruyorsanız, kanıt olarak kullanılabilecek olan tüm mesaj veya çevrimiçi görüntülerin bir kopyasını saklayın. Çocuklarınıza "print screen" seçeneğini veya ekran görüntülerini kaydetmek için diğer klavye işlevlerini nasıl kullanacaklarını gösterin.
En önemlisi, siber tacizleri polise bildirmekten korkmayın..Bu yazı 5457 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI