Bugun...


Nebahat Ünal

facebook-paylas
YAYA GEÇİTLERİNE ÖNCELİK..
Tarih: 16-08-2018 13:21:00 Güncelleme: 12-02-2019 23:51:00


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Ak Parti tarafından TBMM'ye 10 Ekim tarihi itibariyle sunulan kanun teklifine göre, sadece yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken değil, kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken de yavaşlamayan ve yayalara öncelikvermeyen sürücülere 488 TL ceza verilecek.

Kanun teklifinde yer alan madde:

"MADDE 26- 2918 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "Yayalara ilk geçiş hakkı      verilmesi,
MADDE 74 - Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik İşareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar."

Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar.''

Emniyet görevlilerinin yaptığı açıklamalarda, Amacın; vatandaşa ceza yazmak olmadığını. Trafik kurallarına uyulmasını sağlamak. Can kayıplarını engellemek için sık sık kontroller yaparak vatandaşlarımızı uyararak çalışma yapıyoruz. Sürücüler bu kuralları biliyor ama uygulamaya gelince uygulamıyor. Bizde mecburen ceza yazmak durumunda kalıyoruz, dediler. 

 

Haber Müdürü

Nebahat ÜNALBu yazı 2244 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI