Bugun...
facebook-paylas
Şahıs Firması mı Limited Şirket mi Daha Avantajlı?
Tarih: 20-11-2014 12:30:00 Güncelleme: 10-03-2015 17:58:00


Kamu borçlarından sorumluluk açısından ferdi işletme ile limited şirket ortağının sorumluluğunun farklı olmadığını; kazanç vergisi açısından ferdi işletmede kazanç yüzde 15’den başlayıp yüzde 35’e varan oranda vergilendirilirken, limited şirket kazancının yüzde 20 oranında vergilendirileceğini; ferdi işletmeyi sona erdirmek daha basitken, limited şirketi sona erdirmenin tasfiye sürecini gerektirdiğini; ferdi işletmedeki parayı rahatça işletmeden çekebilirken, lmited şirketten ancak kar dağıtımı yoluyla (bu da yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisine tabi) çekebileceğinizi söyleyebilirim.

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre tek kişilik limited şirket kurabilirsiniz.

 

Hafta Tatiline Hak Kazanabilmek İçin Bir Hafta İçerisinde 6 Gün mü, 45 Saat mi Çalışılması Gerekir?

 

İş Kanununda işçinin hafta tatiline hak kazanabilmesi için haftada 45 saatlik çalışmayı tamamlaması gerektiğine dair açık bir hüküm yok.

İş Kanuna göre, Kanun kapsamına giren işyerlerinde, tatil gününden önce Kanunun 63. maddesine göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük zaman dilimi içinde en az yimidört saat (bir gün) dinlenme (hafta tatili) verilir. Çalışılmayan hafta tatili günü için bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

İşyerinizde haftada 6 gün çalışılıp, bir gün (pazar günü) hafta tatili uygulandığına göre, ayın birinde (Perşembe günü) çalışmaya başlayıp, Pazar gününe kadar çalışan işçiye ilk Pazar günü için ücret ödenmemesi, Pazartesi-Çarşamba günlerini de çalışması halinde, 7 günlük zaman diliminin çalışılan günlerinde çalışmış olacağından hafta tatili ücretine hak kazanacağını düşünüyorum.tebkobitvBu yazı 5567 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI