Bugun...
facebook-paylas
UYUŞTURUCUYA DİKKAT !!!!
Tarih: 26-08-2014 22:45:00 Güncelleme: 10-03-2015 18:00:00


Yeni Bela Bonzai , Farklı Kimyasal maddeler ile kolayca temin edilebilen ve gittikçe yaygınlaşan Bonzai Uyuşturucu madde, çerçilerden alınan bazı bitkiler ile tarım ilaçlarının karışımı ile yapılmaktadır. Uyuşturucu Madde içerikli olan ve kullanımı esnasında insan metabolizmasına çok zararları dokunan Bonzai tamamen uyuşturucu maddeden ve bazı bitkilerin yapraklarına karıştırılarak elde edilmektedir. Avrupa genelinde Spice olarak adlandırılmakla birlikte satışının "Plant food" "not for human use" şeklindeki ibareler bulunan paketlerde  satışa sunulmuştur.

Hayvanlar üzerinde deney bile yapılmadan piyasada olan bu uyuşturucunun etkisi ve zararları tam olarakta bilinmemektedir, bu konu ise korkutucu ve zarar boyutlarının sınırının ne olduğu hala tespit edilememektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın (KOM) "2012 Faaliyet Raporu"ndan derlenen bilgiler, son günlerde bonzai türü uyuşturucunun giderek yaygınlaşmasının ip uçlarını da gözler önüne seriyor.

Bu Belanın zararları nedir Derseniz? ;

SAĞLIĞA OLAN ETKİLERİ

Yapılan araştırmalarda şuana dek sentetik kannabinoidlerin gerçek kendi özellikleri sebebi ile ölüme neden olacak bir toksik etkiye sahip olmadığı rapor edilmiştir. Ancak yeni çıkan versiyonlar ile ölüm vakalarının olduğu tespit edilmiştir. Yan etken maddelerin de öldürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. 
Maddelerin bitkisel ürün içindeki dozaj farklılıkları da bir çok sağlık problemine neden olan farklı bir sebep olarak önümüze çıkmaktadır. Bağımlının kullandığı maddedeki etken maddenin homojen olarak dağılmamış olması sebebi ile yüksek dozda aldığı ve bunun da vücutta ani ve büyük tahribata neden olmaktadır.  Diğer uyuşturuculara göre daha ucuz olması nedeniyle, gençlere daha kolay ulaşan bu uyuşturucudan çocuklarınızı koruyun ve takipçisi olun.

Şu ana kadar net olarak ters etkileri olarak rapor edilen rahatsızlıklar

1-Aşırı stres , bunalım, çalkantı

2-Hipertansiyon nöbetleri

3-Hypokalemia (düşük potasyum düzeyi)

Araştırmacılar esrardaki yüksek dozdaki etkilerin benzerlerinin görülmesine rağmen çok daha tehlikeli oluştuğunu vurgulamaktadır. 
Psikolojik semptomların özellikle psikoziz e neden olduğuna dair ciddi deliller bulunmaktadır. Birleşik devletlerde akut böbrek hasarı ile Sentetik Kannabionid kullanımı arasındaki bağlantıları araştırılmaktadır. JWH-018 ın kullanımının istemik inme vakaları ile bağlantısı gözlenmiştir.

ÇOCUĞUNUZDA ŞU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!!!!!

-Sosyal ve fiziksel değişime uğrar

-Arkadaş çevresi değişir,

-Yeni arkadaşlarını sizinle tanıştırmak istemez

-Aile ile ilişki kurmaktan kaçınır hep ortamdan kaçar

-Daha çok para harcamaya başlar

-Kişisel bakımına özen göstermemeye başlar

FİZİKSEL OLARAK DEĞİŞİKLİKLER;

-Burunda kızarma

-gözbebeklerinde küçülme

-Sürekli bir işmanlık hali

-Terleme ve titreme

-Söyleneni algılamama

-Geçmeyen yara izleri

UYUŞTURUCUDA EN BÜYÜK TUZAK;’’BİR DEFA KULLANMAKTAN BİRŞEY OLMAZ’’

SÖZÜDÜR. BİR DEFA UYUŞTURUCU ALINIRSA MUTLAKA DEVAMI GELECEKTİR.

ZEKİ VE HUZURLU BİR GENÇLİK İÇİN ‘’UYUŞTURUCUNUN HERTÜRLÜSÜNE HAYIR’’ DİYELİM,

DOSTÇA VE HOŞÇAKALIN.

 

Ayhan KÖNİ

Ekiphaber Akdeniz Bölge MüdürüBu yazı 2765 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI