Bugun...


Atilla Samat

facebook-paylas
ABDURRAHMAN GAZİ VE GİZEMLİ YOL
Tarih: 17-03-2019 03:15:00 Güncelleme: 17-03-2019 03:15:00


Abdurrahman Gazi Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ashabındandır. İslam Orduları Erzurum’u fethederken, Sancaktarı Abdurrahman Gazi’nin burada şehit olmuştur. Türbesi 1796 yılında  Erzurum Valisi Yusuf Ziya Paşa’nın eşi Ayşe Hanım tarafından yaptırmıştır. Erzurum Kars yolu üzerinde  2.5 km. güney doğuda Palandöken Eğerli Dağı yamacındadır.  Yanındaki Abdurrahman Gazi Camisi ise 1847 yılında Erzurum Valisi Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Türbe içerisinde 4.85 m. boyunda Abdurrahman Gazi’nin makam türbesi bulunmaktadır.  Türbe etrafından kaynak suları ile beslenen buz gibi suların aktığı çeşme ve mesire yerleri bulunmaktadır.

ABDURRAHMAN GAZİ HİKAYESİ:

Abdurrahman Gazi gazilik ve şehitlik mertebesine erişmiş bir insan olduğundan  Erzurumluların daima gönlünde yaşamış, manevi değeri çok yüksek bir insandır. Türbesi Palandöken Dağı’nın üst yamaçlarında  bulunmaktadır ve bir ziyaretgâh yeridir.  Abdurrahman Gazi’nin, Hazreti Peygamber’in sancaktarı olduğu halk arasında yaygındır. Orduları Erzurum’u fethederken, Sancaktar Abdurrahman Gazi’nin kellesi bir düşman kılıcı ile koparılır ve yere düşer. Kellesini koltuğuna alan Abdurrahman Gazi elinde bulunan İslam’ın Sancağı’ nı Palandöken’in en yüce noktasına dikmek üzere dağa yokuşa koşmaya başlar. Kellesi koltuğunda, sancağı elinde olan Abdurrahman Gazi Palandöken Dağı’ndaki bu günki “Şığvaler” Mevkii’ne gelince dağda bulunan çobanlar evvela dona kalırlar, sonra biri dayanamayıp: “Hele bakın şuraya askerin kellesi koltuğunda dağa doğru koşuyor” diye bağırınca Abdurrahman Gaziyi  kem göz orada nazara getirir ve olduğu yere düşer kalır. Hem gazilik hemde Şehitlik rütbesine ermiştir.

ABDURRAHMAN GAZİ GİZEMLİ YOL HİKAYESİ:

Abdurrahman Gazi Türbesi’ne çıkan karayolun sol tarafındaki yol gizemli yol olarak biliniyor. Yolda  kontağı kapatılan otomobil kendiliğinden yokuş yukarı çıkıyor. Bu mucizeye tanık olmak isteyenler  bu yola geliyor ve deniyorlar. Özellikle hafta sonları yaklaşık 200 metrelik yolda deneme yapmak isteyen vatandaşlar  sıra bekliyor. Gördükleri manzara karşısında şaşıranlar  bunu ‘Abdurrahman Gazi’nin kerameti’ olarak yorumluyor. Bazıları da tepede manyetik alan olduğunu ve araçları bu manyetik alanın çektiğini söylüyorlar. Bilim adamları bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu belirterek, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu söylüyorlar. Yolun başındaki bir tabelada  Aracı durdurunuz, vitesi boşa alınız, frenden ayağınızı çekiniz, denemeye başlayabilirsiniz  şeklinde  uyarı yazısı bulunmakta. Bu yazılanlara uyduğunuzda gerçekten otomobiliniz kendiliğinden hareket ediyor.

Ancak yandan bakıldığından aşağıdaki yola ve yukarıdaki tepenin eğimine göre yokuş yukarı gibi görünen yolda bir göz yanılması oluyor. Yapılan ölçümlerde aşağıya doğru eğim olduğu tespit edilmiş ve yaya olarak yürüdüğünüzde de bu eğimi hissediyorsunuz.

 

Atilla samat

 Bu yazı 282 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI