X 20
Bugun...Uyum komisyonu takvimi belirledi

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum düzenlemeleri için Ak Parti tarafından oluşturulan komisyonların üyeleri, Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında ilk toplantılarını Ak Parti Genel Merkezi'nde yaptı. Üyeler ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldi. Ak Parti bünyesinde oluşturulan 5 alt komisyonun üyeleri dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldi. Erdoğan’ın komisyonların çalışmalarının genel çerçevesini 2018’in ilk yarısına kadar tamamlanmasını istediği öğrenildi

facebook-paylas
Tarih: 18-01-2018 10:55

Uyum komisyonu takvimi belirledi

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum kapsamında yapılacak düzenlemeler için Ak Parti’de oluşturulan 5 alt komisyonun üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Biz seçilme yaşını 18’e indirdik. Yerel yönetimlerde aday olabilmek için anayasada öngörülmüş bir yaş sınırı yok ama Mahalli İdareler Seçimi Kanununda, yerel yönetimlerde aday olabilmek için 25 yaş düzenlemesi var. Bu 18’e inecek” diye konuştu.

Ak Parti bünyesinde oluşturulan uyum komisyonları ilk toplantılarını Ak Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi. “Yürütmenin Yapılandırılması”, “Kamu Personel Rejimi”, “Yerel Yönetimler”, “Siyasi Partiler ve Seçim Mevzuatının Uyarlanması” ve “Meclis İç Tüzük’ komisyonlarının üyelerinin katıldığı toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı başkanlık etti. Partideki çalışmanın ardından komisyon üyeleri Külliye’ye giderek Erdoğan’la bir araya geldi.

Takvim konuşuldu

Erdoğan’ın çalışmaların önemine işaret ederek hazirana kadar, “genel çerçevede çalışmaların bitirilmesi”ni istediği kaydedildi. Mart’a kadar öncelikli olarak yerel seçimlerle ilgili düzenleme yapılacaksa bu konuların ilk olarak ele alınacağı belirtildi. Komisyonların, alanlarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarından, akademisyenlerden ve meslek gruplarından destek alacağı da kaydedildi. Komisyonun MHP ile ittifak için oluşturulan komisyonla da eş zamanlı çalışacağı ve yapılacak çalışmaların ittifak komisyonuna sunularak değerlendirileceği ifade edildi.

Meclis’e gelir

Yazıcı da yerel yönetimlere ilişkin düzenlemenin yerel seçimlerden bir yıl önce Meclis’ten geçme zorunluluğu bulunduğunu hatırlatarak, “Dolayısıyla bu alanla sınırlı öneri, tasarı ya da teklif, inşallah önümüzdeki hafta veya bu ay sonuna kadar Meclis’e gelir. Mart sonundan önce de Meclis’ten geçişi sağlanır” dedi.

Çalışmalara ilişkin örnek de veren Yazıcı, “Biz seçilme yaşını 18’e indirdik. Yerel yönetimlerde aday olabilmek için anayasada öngörülmüş bir yaş sınırı yok ama Mahalli İdareler Seçimi Kanunu’nda, yerel yönetimlerde aday olabilmek için 25 yaş düzenlemesi var. Bu 18’e inecek. Dolayısıyla bu çalışmaların bir mekanik yönü var, bir de 16 Nisan 2017’de milletimizin oylamasıyla gerçekleştirilen, yürürlüğe giren cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye’ye sağladığı reform yönü var. Reformist bir çalışma olacak” diye konuştu.

Vesayeti giderici ve verimliliği esas alan bir düzenlemenin yapılacağını dile getiren Yazıcı, çalışmanın belli bir aşamaya gelince kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı.

‘Temas şart değil’

Yazıcı, muhalefetle şu ana kadar bir temas kurulup kurulmadığına yönelik bir soruya, “Muhalefetin önünde yapıyoruz, yani muhalefet partileri 3 Kasım 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterecek olanlar var, onlar Cumhurbaşkanını değiştirmek istediklerine göre, Cumhurbaşkanıyla yürütme erkinin uyumu nasıl olacak? Herhalde bu konuda kafa yoruyorlar. Bir önerileri varsa, bir bakış açıları oluşmuş işe onu da herhalde paylaşırlar diye düşünüyorum. Ya da Meclis’e geldiği zaman paylaşırlar. Biz ayrıca bu çalışmayla alakalı bütün partilerle temas kuracağız diye bir şey yok” karşılığını verdi.

Erdoğan’ın uyum komisyonlarını kabulu sırasında Isparta’daki uçak kazası haberi gelince toplantının beklenenden kısa sürdüğü ifade edildi.

‘Acele etmeli’

MHP ile oluşturulan ve seçim ittifakı başta olmak üzere seçim sistemi, hazine yardımı gibi konuları ele alacak olan komisyonda yer alan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de partideki toplantıda yer aldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, “Hayırlı işlerde acele etmek lazım. Milletimizin mutabakatını sağlayacak şekilde herkesi kucaklayacak daha güçlü demokrasi için çalışmamızı geniş perspektifle yapacağız” dedi.
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 109 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI