X 20
Bugun...'Tehditler bertaraf edilecek'

Kritik MGK'den Suriye için iki önemli karar çıktı: - ABD, YPG'ye verdiği silahları hemen toplasın, -Terör ordusu ve koridoruna izin vermeyiz. ABD’ye, terör örgütü YPG’ye verdiği silah ve teçhizatı bir an önce toplaması çağrısında bulunulan MGK bildirisinde, Afrin’in de içinde bulunduğu bölge kastedilerek buradan gelen tehditlerin bertarafı için gereken adımların derhal atılacağı duyuruldu

facebook-paylas
Tarih: 18-01-2018 10:55

'Tehditler  bertaraf edilecek'

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yılın ilk olağan toplantısında, Suriye’de Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından tehdit oluşturan terör koridoru oluşturma ve ABD’nin PYD/YPG ile bir sınır ordusu kurma kararına karşı askeri adımların atılmasını içeren önemli kararlar alındı. MGK toplantısının ardından yayımlanan 5 maddelik bildirinin üçüncü maddesinde, ABD’ye isim verilmeden açıkça uyarılarda bulunulması dikkat çekti. Türkiye’nin sınırında bir terörist ordusunun kurulmasına izin vermeyeceğinin vurgulandığı bildiride, Afrin’in de içinde bulunduğu bölge kastedilerek buradan gelen tehditlerin bertarafı için gereken adımların derhal atılacağı duyuruldu. Milli Güvenlik Kurulu’nun ocak ayı olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. Yaklaşık 4 saat 20 dakika süren toplantı, askeri hazırlıkları tamamlanan Afrin’e olası harekat nedeniyle ayrı bir önem kazandı.

5 maddelik bildiri

Toplantı sonrasında yayımlanan 5 maddelik bildirinin ilk maddesindeki, uluslararası konular ibaresi dikkat çekti. Bildirinin birinci maddesindeki ifade, Türkiye’ye yönelik terör tehditlerinin ardındaki bazı devletlerin rolüne gönderme olarak algılandı. Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

- Ülkemizin asayiş ve güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmeler ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren uluslararası konular gözden geçirilmiş; terörle mücadele çalışmaları tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Terör örgütlerinin faaliyetleri başta olmak üzere, ülkemizin millî güvenliğine yönelik tehditlere karşı hukuk çerçevesinde alınan ve kurulumuzca önerilen tedbirler gözden geçirilmiş; terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir.

- 2017 yılı içinde meydana gelen hadiseler ile 2018 yılına dair muhtemel gelişmeler, millî güvenlik siyaseti çerçevesinde müzakere edilmiştir.

Silahlar toplanmalı

- Terör örgütlerinin ülkemize yönelik açık tehdidi söz konusu iken, NATO çatısı altında ve ikili ilişkilerimizde müttefikimiz olan bir devletin, güvenliğimizi dikkate almadan teröristleri ortak ilan edip silahlandırması üzüntüyle karşılanmıştır. Suriye’de DEAŞ ile fiilî mücadelenin büyük ölçüde tamamlanmış olması sebebiyle, PKK/PYD/YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçlerin, gecikmeksizin toplanması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır. Türkiye’nin, sınırlarının hemen yanıbaşında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin vermeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı belirtilmiştir. Sınır emniyetimizi tahkim etmenin yanı sıra vatandaşlarımız ile bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, ilk aşamada Suriye’nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır. Ülkemizin, üyesi olduğu uluslararası örgütlerden ve taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan sorumluluklarını, terörle mücadele dâhil yerine getirmek suretiyle, bölge ve dünya barışına önemli katkılar sağladığının altı çizilerek, müttefiklerimizden de aynı ilkeli tutumun beklendiği ifade edilmiştir.

Kudüs maddesi

- İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’da yapılan toplantısında sergilenen Doğu Kudüs’ün Filistin Devleti’nin başkenti olduğu yönündeki irade ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan Kudüs’ün statüsünün korunmasına ve Filistin’e destek kararının, bölgede istikrarın ve kalıcı barışın sağlanmasına hizmet edeceği tekraren teyit edilmiştir.

OHAL tavsiyesi

OHAL’in uzatılmasına ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükûmete, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.”
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 96 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI