X 20
Bugun...Kaliteli ve hesaplı eğitimin adresi

Avrupa Birliği’ne 13 yıl önce tam üye olan Macaristan’da eğitim alanında önemli ilerlemeler kaydedildi. Nobelli bilim adamları, edebiyatçı ve sanatçılar...

facebook-paylas
Tarih: 22-12-2017 03:02

Kaliteli ve hesaplı eğitimin adresi

Avrupa Birliğine 2004'te tam üye olduğundan beri, gerek uyum süreci ve gerekse AB fonlarından alınan desteklerde eğitim alanında büyük ilerlemeler gösterdi. Zaten güçlü bir eğitim geleneği olan Macaristan üniversiteleri Avrupa'nın en yüksek standartlı yükseköğretim kurumları arasında yerini aldı.
Başta başkent Budapeşte olmak üzere ülkenin hemen hemen her şehri dünyanın ve Avrupa'nın önemli üniversitelere de ev sahipliği yapıyor.
Kaliteli bir yükseköğretimin yanı sıra Macaristan Avrupa'da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biri. Öğrencilere konaklama için çok çeşitli seçenekler sunuluyor. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir.
Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 150-200 euro civarında. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb. harcamalar için genellikle aylık 300- 400 euro yeterli oluyor.

NOBEL ÖDÜLLERİNİN YUVALARI
Macaristan üniversiteleri Avrupa'nın en güçlü üniversiteleri arasında yer alıyor. Bu üniversitelerden mezun olan 14 Macar bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Nobel ödülü almayı başardı. Budapeşte, Peç, Szeged ve Debrecen Macaristan'ın en önemli üniversite ve eğitim şehirleri. Macaristan'da üniversite okumanın avantajları yalnızca eğitim kalitesi ve uygun maliyetlerle de sınırlı değil.
İşte 5 madde Macaristan'da eğitim almanın avantajları:
1-SINAV ZORUNLULUĞU YOK: Macaristan'da eğitim alabilmek için lise diplomanız yeterli. Hehangi bir üniversite sınavına girmenize gerek yok. Lise diplomanız ve not dökümünüz ile Macaristan'da üniversite kaydınızı yapabilir, üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.
2-YÖK ONAYLI: Macaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, Macaristan üniversitelerinden alacağınız diplomalar YÖK tarafından onaylanıyor. Macaristan'da eğitim sonrası alacağınız diplomanızla mesleğinizi hem 'de hem de yurtdışında rahatlıkla icra edebilirsiniz.
3-İNGİLİZCE KONUŞTURUYOR: Macaristan'da eğitim dili İngilizce. Bu nedenle yurtdışından çok sayıda öğrenci Macaristan üniversitelerini tercih ediyor. Macaristan'da eğitim çok uluslu bir ortam. Üniversite eğitiminiz boyunca İngilizce dilini hem eğitim hem de sosyal hayatta aktif olarak kullanabilir ve anadil seviyesinde İngilizce konuşabiliyor olarak mezun olabilirsiniz
4-SCHENGEN'LE SERBEST DOLAŞIM:
Üniversite eğitimi almak sadece fakülte ile yurt binası arasında yaşamak değildir.
Bulunduğunuz sosyal çevre, uluslararası ortam ve, kültürel olanaklar kişisel gelişiminiz ve vizyonunuz için vazgeçilmez unsurlardır. Macaristan'da eğitim aldığınız sürece sahip olacağınız Schengen vizeniz ile tüm Avrupa'da sınırsız seyahat özgürlüğünüz olacak.

1 YIL ERKEN MEZUNİYET AVANTAJI
5-MALİYETLER TÜRKİYE'YLE AYNI: Macaristan'da üniversite eğitimi almanın maliyeti, Türkiye'de ya da KKTC'de bir özel üniversiteye gitmekten neredeyse daha ekonomik. Yaşam giderleri ise Türkiye ile aynı.
6-LİSANS 3 YIL: Aynı bölümü Türkiye'de okuyan öğrenciler lisans kredilerini (180 kredi) 4 yılda tamamlarken, Macaristan'da okuyan öğrenciler aynı eğitimi 3 yılda tamamlıyor.
Bu kariyerinize 1 yıl erken başlama avantajı veriyor.
7-MASTERA DOĞRUDAN GEÇİŞ: Türkiye'de master yapmak isteyen bir öğrenci ALES ve KPDS gibi engelleri aşmaya çalışarak 1 yıl kaybederken, Macaristan'da eğitim almanız durumunda dilediğiniz ülkenin üniversitesine master yapmak için lisans diplomanızla doğrudan kayıt yaptırabilirsiniz.
8-AVRUPA'DA İŞ İMKANI: Bir Avrupa Birliği diplomasına sahip bir öğrenci olarak bunun avantajlarını mezuniyet sonrasında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Macaristan, yüksek sanayi üretimi, mükemmel ihracat potansiyeli ve giderek artan iç talebe sahip bir bölge olan Orta ve Güney- Doğu Avrupa'nın kalbinde yer alıyor. Harika bir iş ortamının yanı sıra üstün altyapı ve lojistik imkânlarına sahiptir. Macaristan Avrupa'nın en çok yatırım çeken ülkelerinden biri. Onlarca yüksek teknoloji sektöründeki dünya devlerinin Avrupa merkezleri de burada bulunuyor.
9-HAFTADA 24 SAAT ÇALIŞMA İZNİ: Macaristan'da öğrenci vizesi ile ikamet edenler yasal olarak haftada 24 saat çalışma iznine sahip. Boş zamanlarınızda kariyerinize ya da para kazanmaya yönelik işlerde part-time olarak çalışabilir, harçlığınızı çıkarabilirsiniz.
10-KONUM AVANTAJI: Macaristan İstanbul'dan uçakla sadece 2 saat uzaklıkta. Üstelik Macaristan'a sefer yapan havayolu şirketlerinin seferlerinin artıyor olması da önemli bir avantaj.

6 ASIRLIK KÖKLÜ OKULLAR
Macaristan'daki üniversitelerin 6 asırdan fazla geçmişi var. 35 bin öğrencinin eğitim aldığı 1367'de kuruldu. Peç özellikle tıp eğitiminde Avrupa'nın en köklü üniversitelerinden

Macaristan'daki üniversitelerin oldukça köklü bir tarihi var. Örneğin ülkenin en eski devlet üniversitesi Peç tam 650 yıl önce 1367'de kuruldu. Tıptan eczacılığa, mühendislikten mimarlığa kadar onlarca gözde lisans programları olan bu üniversiteler Nobel ödüllü akademisyenler yetiştirdi. Ülkenin başlıca üniversiteleri şunlar:
PEÇ ÜNİVERSİTESİ: Gerek güvenlik gerek se sağladığı kültürel olanaklar bakımından öğrenciler için en uygun şehirlerden olan Peç aynı zamanda Macaristan'ın en önemli üniversitelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Geniş araştırma ve eğitim aktiviteleri ile Macaristan'ın en değerli yükseköğretim kurumlarından biridir.
Toplam öğrenci sayısı 35 bin civarında. 2 bin eğitmen ve 10 fakülteden oluşuyor.
DEBRECEN ÜNİVERSİTESİ: Yaklaşık 450 yıllık geçmişiyle ülkenin önemli üniversitelerinden biri. Yaklaşık 30 bin öğrenci eğitim alıyor. Mühendislik, işletme, müzikoloji, Amerikan kültür ve edebiyatı gibi birçok bölümde İngilizce eğitim veriliyor.
Üniversite aynı zamanda ülkenin 2'nci en büyük kütüphanesine sahip.
BUDAPEŞTE TEKNOLOJİ VE EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ: Kuruluşu 1782 yılına kadar uzanan üniversite Avrupa ve dünya genelinde de çok önemlibir yükseköğretim kurumu. 8 farklı fakülte bünyesinde 110 departmana sahip. Bin 100 akademisyen ve 400 araştırma görevlisi var. 50 farklı ülkeden yaklaşık 14 bin öğrenci eğitim alıyor. Çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen yetiştirmiş olan ünlü bir üniversite.
DUNAUVAROS ÜNİVERSİTESİ: Ülkenin en dinamik üniversitelerinden.
Son yıllarda alınan AB fonlarıyla büyük yatırımlar yapıldı. 5 bin öğrencisi var.
Yurtdışından gelen talep her geçen yıl artış gösteriyor. Öğrenci hayatı oldukça renkli.
ELTE: Kuruluşu 1635 yılına dayanan Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE) hem Macaristan, hem de Avrupa'nın en köklü üniversitelerinden biri.
Bin 800 akademik personelin bulunduğu ELTE'de 32 bin öğrenci eğitim alıyor.
Dünya sıralamalarında ilk 300 içinde yer alan üniversite, günümüze kadar 4 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiş.
CORVİNUS ÜNİVERSİTESİ: 1853 yılında kuruldu. Akademik başarılar, güçlü kadrosu ve uluslararası akademik bağlantıları ile dünyaca tanınan, prestijli bir konumda. 3 kampusta, 7 ayrı fakültede yaklaşık 20 bin öğrenci eğitim alıyor.

KONAKLAMADA 3 SEÇENEK
Avrupa'nın en fazla üniversite öğrencisi barındıran ülkelerinden Macaristan'a her yıl dünyanın bir çok ülkesinden lisans ve master başvuruları yapılıyor. Aynı zamanda Erasmus gibi değişim programları kapsamında binlerce öğrenci ülkeye akın ediyor. Üniversite yurtları Macaristan'da konaklama seçeneklerinden en çok tercih edileni. Yurdu olamayan üniversiteler ise öğrencileri hostel denilen yurt tarzı konaklamalara yönlendiriyor. Hostellerin aylık ücretleri 200 ila 400 euro arasında. Bir diğer seçenek ise ev kiralamak. Budapeşte'de ev kiraları iki odalı evler için 300 euro ila 550 euro arasında değişirken Pecs ve Debrecen şehirlerinde bu ücretler 250 euro ila 450 euro arasında. Macaristan'da Türkiye'den farklı olarak Kredi Yurtlar Kurumu ya da özel öğrenci yurdu gibi yurtlar çok fazla bulunmuyor. Birçok özel hostel, sadece öğrencilere hizmet veriyor ve özel yurt işlevi görüyor.

Kaynak: SABAH.COM.TR
Bu haber 2573 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI