X 20
Bugun...'Irak sınırına kadar devam'

Afrin operasyonunun hedeflere ulaşana kadar sürdürüleceğini tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ardından Menbiç’i teröristlerden arındıracağız. Sonra Irak sınırına kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Yalanlarla yolumuzdan alıkoymaya çalışmasınlar” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 27-01-2018 19:29

'Irak sınırına kadar devam'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı telefon görüşmesine atıfta bulunarak, “Amaçları terörle mücadele değil de Türkiye’nin sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturmak, sonra da onun üzerinden bölgede bitip tükenmek bilmeyen bir kan ve can pazarı kurmaksa olanlara cevabımız şudur, biz Suriye’deki son terörist ortadan kalkana, bu ülke asli sahipleri için emin bir yer haline gelene kadar operasyonlarsürdArdından Menbiç’i, bize söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız. Sonra da Irak sınırına kadar, hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Bunu göze alamayan hiç kimse de bizi yalanlarla, oyalamaya dönük vaatlerle, arkası boş manevralarla yolumuzdan alıkoymaya çalışmasın. Biz o aşamaları çoktan geride bıraktık” dedi.

Erdoğan, Ak Parti Genel Merkezi’ndeki 121. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi:

KIPIRDAYAMAZ HALE GELECEK: Güya Türkiye’ye karşı yıllardır hazırlanmış 90 santimlik betonla kaplı sığınaklar, kazılmış tüneller, kurulmuş tuzaklar birer birer imha edilerek kararlı ve aynı zamanda güvenli bir şekilde ilerleniyor. Çok yakın bir zamanda terör örgütü adeta kıpırdayamaz hale Allah’ın izniyle getirilecektir. Bölücü terör örgütünün, ‘çocuk, kadın, yaşlı’ demeden kendisine karşı çıkan, herkesi katleden bir cani güruhu olduğunu biliyoruz. Ama hamdolsun bizim milletimizin ve ordumuzun elinde asla çocuk kanı yoktur, kadın kanı, masum kanı yoktur, hiçbir zaman da olmayacaktır. Bunlar kadim dönemlerden beri, Türk askerinin kati kurallarıdır.

TRUMP’A TEPKİ: (İsim vermeden Trump’la yaptığı telefon görüşmesine atıfta bulunarak) Birileri ısrarla ‘Bu operasyon kısa sürsün, sınırlı olsun’ diye güya telkinde bulunuyor. Ben de o birilerine telefon görüşmelerinde özellikle söyledim. Eğer biz devlet olarak sahip olduğumuz askeri gücü hoyratça kullanmaya kalksak, her şeyi dümdüz edip geçsek, bu operasyon birkaç günlük iştir. Ama biz kalkan olarak kullanılan masum sivillerin can ve mal güvenliğini de hesaba katıyoruz. Çünkü biz Afrin’i işgale gitmiyoruz, tam tersine orayı terör örgütlerinden temizleyerek asli sahipleri için yaşanabilir bir yer haline getirmeye çalışıyoruz... Nasıl El Rai, Cerablus, El Bab’da, 100 bin insanın tekrar topraklarına yerleşmelerine imkan sağladıysak, Afrin’de de aynısını yapacağız. Ve bizim ülkemizde 3,5 milyon şu anda mülteci var. Biz bu mülteci kardeşlerimizin kendi topraklarına dönmesini sağlayacağız.

SAFLARI ÖRGÜTÜN YANI: Her şeyin böylesine açık şekilde gözler önünde bulunduğu bir ortamda hala Türkiye’yi örtülü veya aleni tenkitlerle hatta tehditlerle yolundan döndürmeye çalışanlar, saflarını terör örgütünün yanı olarak belirlemiştir. Daha 7 gün oldu. Afganistan ne kadar sürdü? Yaklaşık 20 yıl. Irak ne kadar sürdü? Yaklaşık 18 yıl, hala oradasınız. Libya, Mali, Ruanda, buralar ne kadar sürdü? Bize bu aklı verenler biraz da kendileri kullansalar ne olur?

BAŞKAN ‘BİZİ ELEŞTİRMEYİN’ DİYOR: Bir taraftan ‘PKK terör örgütüdür’ diyeceksin, kendi vatandaşlarınız kollarda kokartlar, hatta en büyük üzüntümüz, Amerika’nın bayraklarıyla bu terör örgütleri, bu bölgede şu anda cirit atıyorlar... Sayın Başkan bize diyor ki ‘Bizi bu kadar eleştirmeyin’. Tamam ama biz stratejik ortak olduğumuza göre bir stratejik ortak, ortağına böyle bir şeyi nasıl yapar? NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e ise “Türkiye hukukunu korumaktadır’ açıklaması nedeniyle teşekkür ediyorum.

SIRADA MENBİÇ VAR: Biz kendi kendimize yeteriz. Amaçları terörle mücadele değil de Türkiye’nin sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturmak, sonra da onun üzerinden bölgede bitip tükenmek bilmeyen bir kan ve can pazarı kurmaksa olanlara cevabımız şudur, biz Suriye’deki son terörist ortadan kalkana, asli sahipleri için emin bir yer haline gelene kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz... Zeytin Dalı operasyonumuzu hedeflerine ulaşana kadar sürdüreceğiz. Ardından Menbiç’i, söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız. Kimse bundan rahatsız olmasın çünkü Menbiç’in gerçek sahipleri Arap kardeşlerimizdir. Sonra da Irak sınırına kadar, hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Terör örgütlerini bir maşa gibi kullanarak Türkiye’nin güvenliğini tehdit edenler de kendileri bilirler. Türkiye’de düğüne gider gibi cepheye koşan bir millet var. Mehmetlerimizi dinlediniz değil mi? ‘Afrin’e düğüne gidiyorum’, işte mesele bu. Ne diyorlardı ‘Kızıl Elma’ya’, hedef bu... Her şehidi bir yandan yüreğimiz yanarak ama aynı zamanda gururla, sevgililer sevgilisi Hazreti Muhammed’in yanına uğurluyoruz...

ALIKOYMAYA ÇALIŞMAYIN: Hiç kimse de bizi yalanlarla, oyalamaya dönük vaatlerle, arkası boş manevralarla yolumuzdan alıkoymaya çalışmasın. Biz o aşamaları çoktan geride bıraktık. Bir zamanların Türkiye’sinde bu tür afra tafralar işe yarıyor olabilir. Bugünkü Türkiye, bambaşka imkanları, hedefleri, vizyon ve hayalleri olan bir Türkiye’dir.

‘ÖSO’ya terörist diyen PKK’lıdır

Hayatlarını kaybeden ÖSO mensuplarına da Allah’tan rahmet diliyorum. Bu vesileyle Özgür Suriye Ordusu’nu terörist olarak vasıflandıran terbiyesizlere de açıkça söylüyorum, benim Mehmet’imin yanında bu mücadelenin içinde yer alan Özgür Suriye Ordusu, şahsiyetli, onurlu bir mücadelenin onlar da askerleridir, kendilerini alkışlıyorum. Özgür Suriye Ordusu mensuplarına terörist diyenler, tam aksine YPG’nin, PYD’nin, DEAŞ’ın, PKK’nın tam benzerleridir, tam kendileridir. Tabii bu vesileyle kahraman askerlerimize bir kez daha ‘Gazanız mübarek olsun’ diyorum.

‘Sözde Türk Tabipleri’ 

Bazı kesimler bunu iyi duysunlar. Bugün (dün) operasyonun yedinci günü. 343 terörist etkisiz hale getirilmiş vaziyette. Bundan rahatsız olanlar, sözde Türk Tabipleri Birliği gibi bir kesim, ‘savaşa hayır’ diye kendine göre bir kampanya yürütmek istiyor. Bu terörist sevicilerin, bugüne kadar ‘barışa evet’ dediklerini de pek duymadık. Zaten bunların barışla filan alakası yok. Bunlar bugüne kadar vatandaşım şehit edildi, bunlardan terör uygulayıcılarına yönelik en ufak bir açıklama duyduk mu? Duymadık. Çünkü bunlar, bu senaryonun içindeler... Bu sözde dernek veya sözde kişiler, kusura bakmasınlar, attığımız adım milletin hakkı olan bir adımdır. 

İSTİLAYI LİBYA’DA ARAYIN: Tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyorum. Türkiye’nin, Afrin’deki operasyonu sadece ve sadece terör örgütlerine, teröristlere yöneliktir. Avrupa Parlamentosunda bu harekatı bir ‘istila hareketi’ olarak göstermek isteyenlere de söylüyorum, gidin önce istilanın örneklerini geçmişte Libya’da arayın, Ruanda’da, Mali’de arayın. Hiçbir zaman Türk milleti, Türk ordusu müstevli olarak hareket etmemiştir...  Sivillere ve çevreye zarar vermemek için her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Hatırlarsanız bölücü terör örgütü, çukur eylemleri sırasında da kadınları, çocukları, sivil halkı kendine kalkan yapmaya çalışmıştı. Sözde Tabipler Odası, sen neredeydin? Sesin çıktı mı?
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 92 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI