X 20
Bugun...Cumhurbaşkanı adayı için son söz PM'de

CHP’nin parti tüzüğünde yapacağı değişikliklere göre partinin cumhurbaşkanı adayı; seçmenler, parti üyeleri, delegeler ya da PM kararıyla belirlenecek. Yönteme ise PM karar verecek. ›› Genel Başkan’ın milletvekili adayı belirleme yetkisi genişletilecek. Son seçimlerde en fazla bir milletvekili çıkaran seçim çevrelerinin adaylarını da genel başkanın belirlemesinin önü açılacak.

facebook-paylas
Tarih: 27-02-2018 13:38

Cumhurbaşkanı adayı için son söz PM'de

CHP’de, 9-10 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek 19. Olağanüstü Kurultay öncesinde parti tüzüğünde yapılacak değişikliklere ilişkin taslak çalışma dün akşam tamamladı. Milliyet’in edindiği bilgilere göre, 16 Nisan referandumunda kabul edilen anayasa değişiklikleri gözetilerek hazırlanan taslak metinde öne çıkan düzenlemeler özetle şöyle:

- Tüzüğün “kuruluş” başlıklı birinci maddesine, Mustafa Kemal Atatürk’ü tanımlarken kullanılan ifadelere “değişmez lider” ifadesi eklenecek.

- Üyelik sisteminde “üye” ve “destekçi üye” ayrımı getirilecek. Aidat ödeyen ve parti çalışmalarına düzenli olarak katılanlar “üye”, sadece gönül bağı bulunanlar ise “destekçi üye” olarak tanımlanacak.

Gençlik kotası artıyor

- Mevcut tüzükte üyelerin, partiye ödediği aidat 12-120 TL arasında iken, bu oran 60-120 TL’ye çıkarılacak.

- Tüzüğün genel başkanın yetkilerini tanımlayan bölümünün ikinci fıkrasına “parti örgütünü yönetir” ifadesi de eklenecek.

- Partinin kurultaydan sonraki en yüksek karar organı olan Parti Meclisi’nin 60 kişiden oluşan üye sayısının artırılması yönünde öneriler gelse de bu sayı aynı kalacak.

- Genel Başkan’ın partinin Merkez Yönetim Kurulu üyelerini belirleme yetkisi daraltılacak. Buna göre, örgütlerden sorumlu, idari ve mali işlerden sorumlu, hukuk işlerinden sorumlu, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları ile genel sekreter genel başkan tarafından belirlenecek. Sayısı ve görev alanları genel başkan tarafından belirlenecek diğer genel başkan yardımcıları ise Parti Meclisi tarafından, kendi üyeleri arasından belirlenecek.

- Partinin gençlik kollarına üye olmada yaş sınırı 30’dan 35’e çıkarılacak.

Yüzde 10 şartı aynı

Parti organlarına üyelikte uygulanan yüzde 33 kadın kotası aynı kalacak, yüzde 10 olan gençlik kotası ise yüzde 20’ye çıkarılacak.

- Mevcut tüzüğe göre, kurultaylarda, blok liste uygulaması yapılabilmesi için kongre üyelerinin onda birinin yazılı önerisi ve kongre üyelerinin salt çoğunluğunun kararı gerekiyor. Bu yöntem taslak tüzükte de korunacak.

- Kurultayların onur üyeleri arasında 16 Nisan referandumundaki anayasa değişikliği sonrasında artık partili olabilen cumhurbaşkanı da eklenecek.

- Kurultaylarda, genel başkan adayı olmak için gereken kurultay delegelerinin yüzde onunun imza vermesi şartı ile olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için aranan yüzde beş imza şartı korunacak. 

- Yeni tüzüğe partinin cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceğine ilişkin hükümler eklenecek. Buna göre, cumhurbaşkanı adayı; seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması yöntemlerinden biriyle belirlenecek. Hangi yöntemin uygulanacağına ise Parti Meclisi karar verecek.

Geniş kontenjan

CHP’de partinin milletvekili adaylarının yüzde 15’i Parti Meclisi tarafından “merkez yoklaması” yöntemiyle belirleniyor. Genel Başkan da yüzde 5 oranında aday belirleyebiliyor. Partinin son seçimlerde yüzde 10’dan az oy aldığı seçim çevrelerinde gösterilecek aday sayısı bu orana dahil olmuyor. Yeni tüzükle, yüzde 15’lik orana dahil olmayan bölüme, son seçimlerde en fazla bir milletvekili çıkarılan seçim çevreleri de ekleniyor. Böylece Genel Başkan’ın “kontenjan” olarak nitelendirilen milletvekili adayı belirleme hakkı, bir milletvekili çıkarılan illeri de kapsayacak şekilde genişliyor. Diğer adaylar ise önseçim ile belirleniyor.

İttifak düzenlemesi daha sonra

CHP’nin taslak tüzüğüne, TBMM’ye sunulan, siyasi partilerin seçim ittifakı yapmasına imkan tanıyan yasal düzenleme çerçevesinde bazı hükümler eklenmesi de bekleniyordu. Ancak taslak metinde bu yönde bir düzenlemeye yer verilmedi. CHP’nin, kanun teklifinin yasalaşmasını bekleyeceği, kanunun son halini gördükten sonra bu kapsamda bazı düzenlemeleri tüzüğüne ekleyebileceği belirtildi. Tüzük taslağındaki düzenlemelerin kurultayın yapılacağı tarihe kadar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılacak toplantılarda alınacak kararlar çerçevesinde değişebileceği kaydedildi.

 
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 120 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI