X 20
Bugun...Antalya İl Emniyet Müdürü Sayın Celal UZUNKAYA’nın 19 Kasım Dünya Trafik Kazaları Mağdurları Günü Mesajı

Ülkemizde her yıl onbinlerce kişi trafik teröründen ötürü hayatını yitirmekte, binlercesi de bağlı sebeplerden sakat kalmaktadır. “Dünya Trafik Kazası Mağdurları Günü”, Meydana gelen bu kazalar sonucu mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın seslerini duyurması, yaşamını yitirmiş insanlarımızın rahmet ve hüzünle anılması adına önemli bir gündür.

facebook-paylas
Tarih: 19-11-2017 20:56

Antalya İl Emniyet Müdürü Sayın Celal UZUNKAYA’nın 19 Kasım Dünya Trafik Kazaları Mağdurları Günü Mesajı

Ülkemizde her yıl onbinlerce kişi trafik teröründen ötürü hayatını yitirmekte, binlercesi de bağlı sebeplerden sakat kalmaktadır. “Dünya Trafik Kazası Mağdurları Günü”, Meydana gelen bu kazalar sonucu mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın seslerini duyurması, yaşamını yitirmiş  insanlarımızın rahmet ve hüzünle anılması adına önemli bir gündür.

İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar trafiğin içinde olmasına rağmen nedense ona gereken değeri ve önemi vermemektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak da, trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları kaderci ve kolaycı bir yaklaşımla geçiştirir, bu yaklaşım ise gerekli tedbirleri almaktan ve duyarlı olmaktan alıkoyar. Oysa trafikte yol kullanıcılarının (sürücü, yaya, yolcu) yaptıkları hatalar; sonuçları ve meydana geliş şekilleri ile incelenerek trafik düzeni açısından temel kurallara ve belirli standartlara ulaşılmakta, bu kural ve standartlara uyulmasıyla da ancak trafik sorunun çözümünden bahsedilebilmektedir.

Emniyet Teşkilatı olarak kazaların minimuma inmesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için canla başla çalışmaktayız. Trafik kazalarının çözümüne yönelik analitik çalışmalar yapılmakta, eğitimler verilmekte, projeler üretilmekte, teknolojik gelişmeler takip edilmektedir. Ancak Trafik vb. toplumsal sorunlar sadece bir ya da birkaç kurumun çözebileceği sorunlar değildir.

Gelişmiş ülkelerde yapılan bilimsel araştırmalarda; sorunun % 50-60’ının toplumsal bilinçlenme ve eğitimle çözüldüğü, alt yapı-yollar, teknoloji ve çevre düzenlemesinin % 20-25 civarında etkili olduğu, geri kalan % 17-20’lik payın ise denetim ve cezalarla konsolide edilebildiği görülmektedir. Görüldüğü üzere trafiği tanzim ve düzenlemeyle görevli olan trafik polisi görevini sıfır hatalı ve eksiksiz yapsa bile, sorunun ancak % 20’lik alanına hükmedebilmektedir.

TÜİK verilerine göre 2016 yılında ülkemizde 185 bin civarında trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 7.300 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 304 bin vatandaşımız ise yaralanmıştır. Bu bilgiler sorunun ne denli büyük ve yıkım tablosunun ne denli zorlu olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bu denli bir yıkımın önüne geçebilmek adına el ele vermeli kazaların önüne geçebilmek adına elimizden geleni yapmalıyız. Kazaların en başlıca faktörünün insan, tek mağdurununda insan olduğunu hatırlatarak Trafik kazalarında hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaralılara ise acil şifalar diliyorum.

“Lütfen..! Trafikte önce siz örnek olun, diğerlerinin hızla değiştiğini göreceksiniz.”

Celal UZUNKAYA

İl Emniyet Müdürü

 1/1. Sınıf Emniyet Müdürü
Bu haber 536 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER POLİS BÜLTENİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI